صفحه اصلي
معرفي دايره المعارف
كوههاي ايران
گزارش برنامه ها
آرشيو عكس
عكس ماه
اخبار
فروشگاه آنلاين
گروه هاي كوهنوردي
پيش بيني وضع هوا
لينك هاي جالب

 
 
 
   

سید حسین صالحی با اسکی کوهستان بر فراز موستاق‌آتا ایستاد

سید حسین صالحی، ساعت 12 ظهر امروز، چهارشنبه 5 مرداد پس از دست کم 12 ساعت صعود با اسکی کوهستان از چادرگاه دوم، بر فراز قله‌‌ی 7546 متری موستاق‌آتا ایستاد.
بنا به گزارش دریافتی، وی بلافاصله شروع به فرود با اسکی به سمت ارتفاعات پایین‌دست کرده و حوالی غروب امروز به وقت تهران به بارگاه اصلی رسیده است. این درحالی است که فیلمبرداری که با حسین برای تهیه‌ی مستند اسکی کوهستان، راهی موستاق‌آتا شده بود، او را در تلاش برای صعود قله همراهی نکرده است.
صبح امروز شرایط جوی در این کوه مناسب نبوده و به همین علت، کوه‌نوردان دیگر ایرانی که دیروز به همراه حسین وارد چادرگاه دوم شده بودند، برای صعود قله تلاش نکرده‌اند.
به این ترتیب این کوهنورد و اسکی‌باز 29 ساله، دومین ایرانی است که تاکنون توانسته برنامه‌ی اسکی کوهستان را روی قله‌ی موستاق‌آتا به‌طور کامل اجرا کند.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
5مرداد 90حسين صالحی، امشب با اسکی برای صعود قله‌ی موستاق‌آتا تلاش می‌کند

سيد حسين صالحی، شامگاه سه‌شنبه 4 مرداد، بارگاه دوم کوه موستاق‌آتا را در ارتفاع 6200 متری با اسکی کوهستان به سمت قله در ارتفاع 7546 متری ترک می‌کند.
وی، سه روز پس از خروج از تهران، پنج‌شنبه 30 تير وارد بارگاه اصلی کوه موستاق‌آتا در ارتفاع 4500 شده است. به علت شرايط جوی مناسب در روزهای گذشته، روند هم‌هوايی را تا چادرگاه سوم در ارتفاع 6800 متر انجام داده و امروز با هدف تلاش برای صعود قله، به بارگاه دوم رسيده است.
حسين در اين برنامه، صعودها و فرودهای خود را در ارتفاع بالاتر از 5500 با اسکی کوهستان انجام می‌دهد.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
4مرداد 90گزارش محمود هاشمی از حادثه‌ی گاشربروم

محمود هاشمی، کوه‌نورد تهرانی لحظاتی پيش در حاليکه پس از بازگشت از قله‌ی 8035 متری گاشربروم 2 در بارگاه اصلی حضور داشت، درباره‌ی حادثه‌ی روز جمعه 31 تير که منجر به مرگ ليلا اسفندياری شد، به خبر قلمرو کوهستانی ايران گفت:
"روز سه‌شنبه، 28 تير از بارگاه اصلی حرکت کرده و پس از دو شب‌مانی در چادرگاه‌های اول و دوم، عصر روز پنج‌شنبه 30 تير وارد چادرگاه سوم شديم. به‌همراه ليلا اسفندياری، باربر پاکستانی، عظيم قيچی‌ساز، ايرج معانی، حسين مقدم، کورش نگهبان و عبدالعظيم برهمنی تا بامداد شنبه، در ارتفاع 7000 متر استراحت کرده و سپس راهی قله شديم. حوالی ارتفاع 7800 متر کورش نگهبان، عبدالعظيم برهمنی و ايرج معانی از ادامه تلاش چشم‌پوشی کرده و راه بازگشت را در پيش گرفتند."
"مسیر چادرگاه سوم تا قله‌ی گاشربروم بيش از 1000 متر اختلاف ارتفاع دارد. هنگام صعود تيم ما، هيچ ثابت‌گذاری در مسير انجام نشده بود. ليلا هم کلنگ خود را به باربرش رسول سپرده بود و با باطوم صعود می‌کرد. روز که از نيمه گذشت، اندک اندک به قله رسيديم. عظيم ساعت 12 به وقت پاکستان، نخستين نفری بود که بر قله ايستاد. يک ربع ساعت پس از آن من به همراه حسين مقدم بر فراز گاشربروم 2 بوديم. باربر پاکستانی هم در همين حوالی به قله رسيد، اما ليلا يک ساعت پس از آن، حوالی ساعت 1:30 پس از نيم‌روز روی قله به ما ملحق شد." "روی قله اندکی، استراحت کرده و برای رسيدن به چادرگاه سوم، سرازير شديم. من و حسين مقدم جلوتر از بقيه، بوديم. ليلا هم جلوتر از عظيم، درحاليکه کلنگ وی را به امانت گرفته بود، شروع به فرود کرد. او کمی پايين‌تر از سراک قله، برای استراحت روی زمين می‌نشيند. سراک قله جايی نزديک به چند متر پايين‌تر از خود قله است و برای اينکه صعود قله تاييد شود، بايد از آن عبور کرد. ليلا حين استراحت، ناگهان روی سطح برف می‌لغزد. به شدت انرژی از دست داده بود و خسته به‌نظر می‌رسيد. به همين علت، نمی‌تواند از ادامه‌ی سر خوردن جلوگيری کند و کلنگ هم از دستش رها می‌شود."
پس از حادثه افراد صعودکننده در راه برگشت، کلنگ را بازيابی کرده و خود را به پيکر بی‌جان ليلا در حوالی ارتفاع 7650 متر می‌رسانند.
هاشمی، در ادامه گفت: "پس از مشخص کردن محل استقرار پيکر ليلا به چادرگاه سوم بازگشته و درباره‌ی انتقال او همفکری کرديم. اما، کار ما نبود. به این منظور، دست کم 10 کوه‌نورد ورزيده نياز بود. در نتيجه راهی بارگاه اصلی شديم."
تمام کوه‌نوردان کشورمان از روز يکشنبه تاکنون در بارگاه اصلی گاشربروم 2 حضور دارند. بر اساس پيش‌بينی وضع هوا، در روزهای آينده هوای نا مناسب ادامه خواهد داشت.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
4مرداد 90خانواده‌ی ليلا اسفندياری : پيکر ليلا در گاشربروم بماند

پيکر ليلا اسفندياری، بانوی کوه‌نورد کشورمان که روز جمعه 31 تير حين بازگشت از قله‌ی 8035 متری گاشربروم 2 دچار سانحه شده بود، با رضايت خانواده‌اش در دامنه‌های اين کوه می‌ماند. در بخشی از بيانيه‌ی خانواده‌ی اين کوه‌نورد فقيد که روز شنبه 1 تير منتشر شد، آمده است: "ما خانواده اسفندياری با دلی آکنده از اندوه، به تصميم ليلا در انتخابش احترام می‌گذاريم و بر اساس خواسته‌ی خودش، پيکر پاکش را در همان نقطه‌ای که هست به کوه‌های بلند، پاک و پر برف گاشربروم می‌سپاريم. جايی که تا ابد چشم انداز زيبای کوهستان قراقروم را برای او به منظر خواهد داشت."
ليلا اسفندياری، متولد سال 1349 در شهر تهران بود. او را می‌توان در زمره‌ی زنان مشهور جامعه‌ی کوه‌نوردی ايران دانست. برخی از فعاليت‌های او که در نوع خود جالب توجه هستند، عبارتند از :

• صعود مسير لهستانی‌های 52 به‌همراه منيره رفيعی در سال 1385. اين صعود، نخستين تلاش مستقل بانوان روی ديواره‌ی شمالی علم‌کوه است.
• پيمايش کامل غار پراو، عميق‌ترين غار ايران در کرمانشاه در سال 1380. وی نخستين بانويی بود که موفق به انجام اين کار شد.
• پيمايش غار نمکدان، طولانی‌ترين غار نمکی جهان در جزيره‌ی قشم.
• صعود قله‌ی دماوند از راه يخچال يخار در سال 1387 به‌همراه کاظم فريديان و حسين ابوالحسنی.
• صعود قله‌ی 8126 متری نانگاپاربات، نهمين کوه بلند جهان در پاکستان در سال 1387. ليلا نخستين بانوی ايرانی بود که بر فراز اين قله ايستاد.
• تلاش برای صعود قله‌ی K2 دومين کوه بلند جهان در پاکستان در سال 1389. تاکنون سه کوه‌نورد ايرانی روی اين قله تلاش کرده‌اند؛ دو مرد و يک زن.
• عضويت در هيات بين‌المللی غارنوردی در منطقه‌ی "مگالايا" در هندوستان به‌همراه عرفان فکری در سال 1388.
• صعود قله‌ی 8035 متری گاشربروم 2، سيزدهمين کوه بلند جهان در پاکستان در سال 1390. ليلا نخستين بانوی ايرانی بود که بر فراز اين قله ايستاد.
گفتنی است، اوایل سال جاری مستندی در رابطه با ورزش‌های کوهستانی توسط شرکت Iceburg در کشورمان تهیه شده است که بخشی از آن به مصاحبه‌ای با لیلا اسفندیاری اختصاص یافته است. این مستند به زودی به نمایش درخواهد آمد.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
3مرداد 90صعود گاشربروم 2 توسط کوه‌نوردان ايرانی و مرگ ليلا اسفندياری

تعدادی از کوه‌نوردان کشورمان که شب گذشته را در چادرگاه سوم مسير عادی قله‌ی گاشربروم 2 به سر برده بودند، پيش از ظهر امروز، جمعه 31 تير به قله رسيده‌اند.
بنا به گزارش‌های دريافتی، ليلا اسفندياری که در بين نفرات صعودکننده‌ی قله بوده است، در مسير بازگشت دچار سانحه شده و به پايين‌دست سقوط می‌کند. هم‌اکنون (شامگاه جمعه) تمامی کوه‌نوردان ايرانی در چادرگاه سوم در ارتفاع 7000 متری به سر می‌برند.
جزييات بيشتر از اين حادثه‌ی تاسف بار، به زودی از بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران منتشر خواهد شد.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
31تير 90راهيابی داوود رکابی به دور نيمه پايانی سرطناب مردان

داوود رکابی، سنگ‌نورد خوش‌نام اهل زنجان و عضو تيم ملی کشورمان، عصر ديروز در بين 130 سنگ‌نورد در دور مقدماتی رشته‌ی سرطناب مسابقات قهرمانی جهان به مقام هفدهم رسيد و به مرحله‌ی نيمه‌پايانی راه يافت.
به گزارش فدراسيون جهانی صعودهای ورزشی، پنج سنگنورد ايرانی در دور مقدماتی سرطناب مردان حضور داشتند. در گروه نخست، غلام‌علی برات‌زاده و خسرو هاشم‌زاده در بين 66 نفر به مقام‌های 35 و 51 دست يافتند و در مجموع در رده‌ی 69 و 101 قرار گرفتند.
اما در گروه دوم، داوود رکابی، اميرحمزه پورشفيع و مجتبی خدايی حضور داشتند که در بين 66 سنگ‌نورد گروه خود به‌ترتيب مقام‌های نهم، سی ونهم و پنجاه و پنجم کسب کرده و در مجموع هفدهم، هفتاد و هفتم و صد و نهم شدند.
به اين ترتيب داوود، عصر فردا به وقت ايتاليا، شنبه 1 مرداد با 25 سنگ‌نورد از کشورهای اوکراين، کانادا، ايتاليا، اسلوونی، روسيه، فرانسه، چک، اسپانيا، کره، آلمان، هلند، اتريس، نروژ، ژاپن و سوييس برای راهيابی به 6 نفر مرحله‌ی پايانی رقابت خواهد کرد.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
31 تير 90کسب رده‌ی پنجاه و هفتم توسط الناز رکابی در دور مقدماتی رقابت سرطناب

الناز رکابی، عضو تيم ملی سنگنوردی کشور، ديروز چهارشنبه 29 تير در دور مقدماتی رقابت سرطناب بانوان در بين هفتاد و سه سنگ‌نورد به مقام پنجاه و هفتم دست يافت.
به گزارش فدراسيون جهانی صعودهای ورزشی، دور نخست رقابت سرطناب بانوان با حضور 73 سنگ‌نورد در دو گروه برگزار شد. در اين مرحله سنگ‌نوردان روی دو مسير با درجه‌ی سختی 5.13b و 5.13c تلاش کردند و در پايان الناز رکابی در گروه خود به مقام بيستم و نهم و در رده‌بندی کلی در جايگاه پنجاه و هفتم جهان ايستاد. به اين ترتيب وی نمی‌تواند در مرحله‌ی نيمه پايانی حضور داشته باشد.
گفتنی است، رقابت دور مقدماتی سرطناب آقايان نيز عصر امروز با حضور 140 سنگ‌نورد برگزار می‌شود. داوود رکابی، اميرحمزه پورشفيع، خسرو هاشم‌زاده، مجتبی خدايی و غلام‌علی برات‌زاده در اين مرحله برای راه‌يابی به جمع 26 نفر مرحله‌ی نيمه پايانی تلاش می‌کنند.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
30 تير 90آخرين اخبار از کوه‌نوردان ايرانی در قراقروم

کوهنوردان ايرانی عصر امروز، پنج‌شنبه درحالی که بارش برف در مسير عادی قله‌ی گاشربروم آغاز شده بود، به چادرگاه دوم و سوم قله‌ی 8035 متری رسيدند.
محمود هاشمی، ايرج معانی، عظيم قيچی‌ساز، کورش نگهبان، حسين مقدم، عبدالعظيم برهمنی و ليلا اسفندياری روز سه‌شنبه، 28 تير از بارگاه اصلی خارج شده‌اند و پس از يک شب‌مانی در هر چادرگاه، عصر امروز به چادرگاه سوم در ارتفاع 7000 متر رسيده‌اند. همچنين، برادران بهادرانی و مهدی قلی‌پور نيز هم‌اکنون در چادرگاه دوم در ارتفاع 6500 متری مستقر هستند.
به گفته‌ی محمود هاشمی، کوه‌نوردان حاضر در چادرگاه سوم صبح فردا، جمعه با توجه به شرايط برای رفتن به قله تصميم خواهند گرفت.
کوه‌نوردان آرش نيز، چهارشنبه پس از يک شب‌مانی در چادرگاه دوم در ارتفاع 6400 متری و بارگذاری در ارتفاع 6600 متری به بارگاه اصلی بازگشته‌اند. آن‌ها در نظر دارند، پس از دو روز استراحت راهی چادرگاه سوم شوند.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
30 تير 90سيد حسين صالحی با هدف اسکی کوهستان راهی قله‌ی موستاق‌آتا شد

سيد حسين صالحی کوه‌نورد و اسکی‌باز کرجی، شب گذشته 27 تير، با هدف اجرای يک برنامه‌ی اسکی کوهستان (صعود و فرود با اسکی) روی قله‌ی موستاق‌آتا تهران را به مقصد ارومچی در غرب کشور چين ترک کرد.
وی در اين تلاش توسط يک فيلمبردار همراهی می‌شود تا مستندی راجع به اسکی کوهستان روی قله‌ی موستاق‌آتا تهيه کنند. موستاقآتا با ارتفاع 7564 متر در لبه‌ی غربی قلات تبت واقع شده است.
حسين صالحی پيشتر نيز، يک‌بار در سال 1386، به‌همراه زنده‌ياد فرشاد خليلی و رضا طهماسبی، با هدفی مشابه راهی قله‌ی موستاق‌آتا شده بود، که از بين آن‌ها تنها فرشاد موفق به اجرای کامل برنامه شد. وی پس از صعود با اسکی تا قله‌ی موستاق‌آتا، تا چادرگاه نخست در ارتفاع 5530 متر با اسکی فرود آمد. اگرچه، حسين و رضا نيز در آن برنامه بخش‌هايی از مسير جبهه‌ی غربی اين قله را با اسکی صعود کرده و فرود آمدند.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
28 تير 90کوه‌نوردان آرش در راه رسيدن به چادرگاه دوم جبهه‌ی جنوب‌غربی

کوه‌نوردان آرش از صبح امروز، سه‌شنبه 28 تير در تلاش برای رسيدن به ارتفاع 6500 يال جنوب‌غربی قله‌ی برودپيک هستند، تا چادرگاه دوم خود را در آن حوالی برپا کنند.
بنا به گزارش رسيده، تيم آرش ديروز از بارگاه اصلی خارج شده و شب گذشته را در چادرگاه نخست به سر برده‌اند. آن‌ها قصد دارند امشب را در چادرگاه دوم بمانند و فردا به بارگاه اصلی بازخواهند گشت.
همانطورکه پيشتر گفته شده بود، برنامه‌ی صعود کوه‌نوردان آرش در اين تلاش به‌طور منظم با مشورت دنيس اروبکو، کوه‌نورد مشهور قزاقستان سازماندهی می‌شود.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
28 تير 90مسابقه‌ی سرطناب بزرگداشت زنده‌ياد محمد داوودی

يک مسابقه‌ی سنگ‌نوردی در رشته‌ی سرطناب روز جمعه 31 تير به ميزبانی باشگاه زنده‌ياد محمد داوودی تهران برگزار خواهد شد.
اين مسابقه تنها در بخش مردان برگزار می‌شود و تاکنون بيش از 30 ورزشکار از تهران، اصفهان و گلستان برای آن نام‌نويسی کرده‌اند. با اين وجود، نام‌نويسی از علاقمندان تا قبل از آغاز مسابقه در محل باشگاه داوودی در ورزشگاه شهيد شيرودی تهران برگزار می‌شود.
به گفته‌ی محمد طبيبی، سرپرست اين باشگاه، در روز برگزاری مسابقه تنها حضور تماشاچی مرد امکان‌پذير است. همچنين ميزبان مسابقه هيچ تعهدی برای فراهم کردن امکانات اقامتی ورزشکاران ندارد.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
28 تير 90بازگشت اسفندياری از نزديکی قله، ورود نه کوه‌نورد ايرانی به بارگاه اصلی گاشربروم

نخستين تلاش ليلا اسفندياری برای صعود قله‌ی گاشربروم 2 حوالی ظهر روز پنج‌شنبه 23 تير درحاليکه در ارتفاع 7885 متری قرار داشت، به علت ورود جبهه هوای نامناسب بدون نتيجه ماند.
وی روز چهارشنبه چادرگاه سوم را در ارتفاع 7000 متری برپا کرده و حوالی نيمه شب به همراه باربر ارتفاع راهی قله شده است. بانوی کوه‌نورد ايرانی پس از يک شب‌مانی در چادرگاه نخست، ديروز شنبه 25 تير به بارگاه اصلی بازگشته و هم‌اکنون در انتظار تغيير شرايط جوی برای شروع تلاش دوم است.
همچنين، روز جمعه گذشته، نه کوه‌نورد ايرانی از جمله عظيم قيچی‌ساز، عباس رنجبری، مهدی قلی‌پور، کورش نگهبان، محمود هاشمی، ايرج معانی، حسين مقدم، صحبت‌اله بهادرانی و رضا بهادرانی، وارد بارگاه اصلی گاشربروم 2 شده‌اند. بنا به گزارش دريافتی، برادران بهادرانی نيز در اين فصل قصد تلاش روی قله‌های گاشربروم 1 و 2 را دارند.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
26 تير 90پايان رقابت‌های بولدرينگ قهرمانی جهان برای سنگ‌نوردان کشورمان

سنگ‌نوردان کشورمان در رقابت‌های رشته‌ی بولدرينگ مسابقات قهرمانی جهان در آرکوی ايتاليا در پايان مرحله‌ی مقدماتی از دور رقابت‌ها کنار رفتند.
به گزارش پايگاه اينترنتی فدراسيون جهانی، روز گذشته 24 تير، 134 سنگ‌نورد مرد از 47 کشور جهان در دو گروه در مرحله‌ی مقدماتی بولدرينگ با يکديگر به رقابت پرداختند. در پايان اين مرحله، غلام‌علی برات‌زاده، حميدرضا توزنده‌جانی و مجتبی خدايی به‌ترتیب چهل و نهم، شصت و ششم و نودم شدند و از راهيابی به مرحله‌ی نيمه‌پايانی بازماندند.
همچنين مرحله‌ی مقدماتی رقابت‌های بولدرينگ زنان نيز امروز شنبه 25 تير با حضور 69 سنگ‌نورد از 33 کشور جهان در حالی برگزار شد که نگار ورشوچی در رده‌بندی پايانی در جايگاه چهل و يکم قرار گرفت.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
25 تير 90کوه‌نوردان باشگاه آرش چادرگاه نخست را برپا کردند

کوه‌نوردان باشگاه آرش ساعاتی پيش چادرگاه نخست مسير جنوب‌غربی قله‌ی برودپيک را در ارتفاع 5800 متری برپا کرده و به‌علت ورود جبهه‌ی هوای نامناسب پس از بارگذاری در اين ارتفاع به پايين بازگشتند.
کيومرث بابازاده به قلمرو کوهستانی ايران گفت: "تيم شش نفره‌ی باشگاه آرش روز سه‌شنبه وارد بارگاه اصلی در ارتفاع 4800 متری شده است. آن‌ها روز گذشته را در بارگاه اصلی به استراحت گذرانده و امروز راهی ارتفاعات بالادست شده‌اند."
گفتنی است، کوه‌نوردان باشگاه آرش در تلاش سال جاری 12 روز ديرتر از تلاش سال 88 وارد بارگاه اصلی شده‌اند.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
23 تير 90تيم ملی سنگ‌نوردی راهی رقابت‌های قهرمانی جهان شد

تيم ملی سنگ‌نوردی کشورمان با 11 سنگ‌نورد زن و مرد و 1 همراه بامداد پنج‌شنبه 23 تير به‌منظور حضور در رقابت‌های سنگ‌نوردی قهرمانی جهان راهی کشور ايتاليا شد.
پس از جام جهانی چين در سال گذشته، اين دومين باری است که تيم ملی سنگ‌نوردی کشورمان در يک رويداد جهانی سنگ‌نوردی شرکت می‌کند. هشت سنگ‌نورد مرد و سه سنگ‌نورد زن در رشته‌های بولدرينگ، سرطناب و سرعت در اين دوره از مسابقات برای کشورمان مسابقه می‌دهند. اين نفرات که بعد از اردوی 8 روزه‌ی زنجان از بين چهارده سنگ‌نورد برتر مسابقات انتخابی، گزينش شده‌اند، عبارتند از:

بولدرينگ مردان: مجتبی خدايی، غلام‌علی برات‌زاده

بولدرينگ زنان: نگار ورشوچی

سرطناب مردان: داوود رکابی، خسرو هاشم‌زاده، اميرحمزه پورشفيع

سرطناب زنان: الناز رکابی

سرعت مردان: محسن شفيعی، محسن محمدی‌نژاد، حميدرضا توزنده‌جانی

سرعت زنان: فرناز اسماعيل‌زاده

احمد شيرمحمد، مدير تيم‌های ملی سنگ‌نوردی کشور اين تيم را همراهی می‌کند. مسابقات قهرمانی جهان عصر فردا جمعه، 24 تير با مرحله‌ی مقدماتی بولدرينگ مردان آغاز می‌شود.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
23 تير 90باشگاه تربيت مدرس، قهرمان شايسته‌ی هفته‌ی دوم ليگ سنگ‌نوردی

در نتيجه‌ی درخشش هر پنج عضو تيم سنگ‌نوردی دانشگاه تربيت مدرس، اين باشگاه با شايستگی به مقام نخست هفته‌ی دوم ليگ سنگ‌نوردی استان تهران دست يافت.
در مسابقه‌ی هفته‌ی دوم ليگ سنگ‌نوردی استان تهران به ميزبانی باشگاه سنگ‌نوردی شهر قدس در سالن سنگ‌نوردی سيپان برگزار شد. اين مسابقه بدون حضور تيم دانشگاه افسری، در سه رده‌ی نوجوانان، جوانان و بزرگسالان برگزار شد. نخست سنگ‌نوردان روی مسيری با درجه‌ی سختی 5.12b به شيوه‌ی سرطناب تلاش کردند که در پايان اعضای تيم تربيت مدرس در هر سه رده مقام نخست را کسب کردند. اين درحالی بود که در بخش بزرگسالان هر سه عضو اين تيم موفق به صعود کامل مسير شدند. ناگزير برای تعيين قهرمان در بخش انفرادی مسير دوم با درجه‌ی سختی 5.12c آماده شد و مسعود قاسمی همچون مسابقه‌ی نخست، اين بار نيز پس از صعود کامل مسير مقام قهرمانی را به دست آورد.
تاکنون در مجموع امتيازات کسب شده در اين دو هفته، تيم‌های تربيت مدرس، همت شميران و آلوارس رده‌های نخست تا سوم جدول رده‌بندی تيمی را در دست دارند.
اسامی نفرات برتر هر کدام از سه رده‌ی سنی در جدول زير آمده است.

رده
نوجوانان
باشگاه
جوانان
باشگاه
بزرگسالان
باشگاه
1
محمد کاووسی
تربيت مدرس
حسين فاميل روحانی
تربيت مدرس
مسعود قاسمی
تربيت مدرس
2
عرفان زارعی
آلوارس
امين کتابی
همت شميران
حسين صادقی
تربيت مدرس
3
محسن طلوعی
شهر قدس
اردشير ساسان‌فر
آلوارس
آرتيمس فرشاديگانه
تربيت مدرس

بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
20 تير 90يافتن پيکر يک کوه‌نورد پس از 41 ماه در دامنه‌های کلون بستک

پيکر حميدرضا براتچی از اعضای گروه کوه‌نوردی همت شميران که زمستان سال 1386 حين تلاش انفرادی روی قله‌های سرکچال دچار حادثه شده بود، ديروز جمعه 17 تير پس از گذشت 41 ماه در دامنه‌های شمالی قله‌ی کلون بستک پيدا شد.
به گزارش حسين عظيمی، از اعضای گروه اعزامی به منطقه به خبر قلمرو کوهستانی ايران گفت: "حميدرضا بيشتر ميل به صعودهای انفرادی داشت و صعود آخر خود را نيز تنها با يک برگه نوشته که "من مي‌روم سرکچال" به خانواده‌اش اطلاع داده بود. پس از بازنگشتن اين کوه‌نورد 21 ساله، چندين برنامه‌ی جستجوی گسترده تا پايان تابستان سال 87 در اطراف قله‌های سرکچال انجام شد که هيچ کدام از آن‌ها نتيجه‌ای در پی نداشت. اما روز جمعه، يک گروه از کوه‌نوردان که در بازگشت از قله‌ی کلون بستک از مسير اصلی خارج شده و وارد يکی از دهليزهای شمالی اين قله شده بودند در ارتفاع 3600 متری با پيکر وی برخورد می‌کنند."
به گفته‌ی عظيمی، هنوز روال قانونی برای خارج کردن پيکر حميدرضا از کوهستان پايان نپذيرفته است.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
18 تير 90ليلا اسفندياری در تلاش روی گاشربروم 2

ليلا اسفندياری، بانوی کوه‌نورد مشهور کشورمان از آغازين روزهای تير ماه جاری با هدف صعود قله‌ی گاشربروم 2 در منطقه‌ی قراقروم پاکستان به سر می‌برد.
وی لحظاتی پيش در تماس تلفنی از بارگاه اصلی گاشربروم 2 گفت: "روز جمعه 7 تيرماه به همراه یک باربر ارتفاع وارد بارگاه اصلی مسير عادی قله‌ی گاشربروم 2 شده‌ام و در قالب يک تيم چند مليتی که کوه‌نوردانی از ايتاليا، فرانسه، انگليس و اکوادر عضو آن هستند، برای صعود قله تلاش می‌کنم. تاکنون تا ارتفاع 6500 متری بالا رفته و روز 16 تير پس از دو شب‌مانی در چادرگاه دوم به پايين دست کوه بازگشته‌ام و منتظر بهبود شرايط هوا برای ادامه‌ی تلاش هستم."
به گفته‌ی وی، يک کوه‌نورد ديگر از کشورمان به نام عبدالعظيم برهمنی پنج‌شنبه‌ی گذشته به بارگاه اصلی گاشربروم 2 رسيده است.
ليلا اسفندياری تاکنون قله‌ی نانگاپاربات را در کارنامه‌ی صعودهای بالای 8000 متر خود دارد. البته سال گذشته ترديدهايی درباره‌ی اين صعود در محافل کوهنوردی کشورمان مطرح شد. وی سال گذشته نيز برای صعود قله‌ی K2 تا ارتفاع 7400 متری يال آبروزی تلاش کرد.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
18 تير 90کوه‌نوردان استان تهران تا چند روز ديگر راهی قله‌ی پاسوپيک پاکستان می‌شوند

تيم اميد کوه‌نوردان استان تهران متشکل از 10 کوه‌نورد مرد و 3 کوه‌نورد زن اواخر تيرماه برای صعود قله‌ی 7284 متری پاسوپيک در دره‌ی هونزا از سلسله جبال قراقروم، راهی پاکستان خواهد شد. هيات کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی استان تهران زمستان سال گذشته مجموعه برنامه‌هايی را با عنوان اردوهای آموزشی هيماليانوردی آغاز کرد. شصت کوه‌نورد مرد و بيست و هفت کوه‌نورد زن از گروه‌ها و باشگاه‌های استان تهران به اين اردوها وارد شدند و پانزده مرحله اردوی عملی و تئوری را زير نظر کوه‌نوردانی از استان تهران که در سال‌های اخير در صعودهای بلند تجربه کسب کرده‌اند، گذراندند. در پايان اين اردوها هشت کوه‌نورد مرد و پنج کوه‌نورد زن از بين اين نفرات انتخاب شده‌اند که در نام آن‌ها در جدول زير آمده است.

اعضای تيم اميد هيماليانوردی آقايان استان تهران
رديف
نام و نام خانوادگی
هیات/باشگاه/گروه
وضعيت
1
محمدرضا رضايی
باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند
اصلی
2
نادر قاسمی
هيات کوهنوردی و صعودهای ورزشی شهرستان نظرآباد
اصلی
3
رضا خليل آبادی
باشگاه کوهنوردی اسپيلت
اصلی
4
امير طالبی
هیات کوهنوردی لواسانات
اصلی
5
پويا کيوان
باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند
اصلی
6
مهيار کفاش
خانه کوهنوردان تهران
اصلی
7
ايمان خليلی
گروه کوهنوردی تهران
ذخيره
8
مصطفی بدرخانی
گروه کوهنوردی سها
ذخيره

اعضای تيم اميد هيماليانوردی بانوان استان تهران
رديف
نام و نام خانوادگی
هیات/باشگاه/گروه
وضعيت
1
دنا اليکايی
باشگاه کوهنوردان آرش
اصلی
2
فاطمه آقاجانی
باشگاه کوهنوردان آرش
اصلی
3
سارا آنجفی
باشگاه کوهنوردی و اسکی دماوند
ذخيره
4
رويا رياضی
گروه کوهنوردی اسپهبدان
ذخيره
5
زهرا افقی
هيات کوهنوردی و صعودهای ورزشی شهر قدس
ذخيره

کاوه کاشفی، رييس هيات استان تهران در اين باره گفت: "سرپرستی اين تيم بر عهده‌ی يونس رضاخانی رييس کارگروه هيماليانوردی هيات خواهد بود که توسط محمود ميرنوری، حميدرضا سنجری، مجيد حسين‌پور و مهسا مطيعی به‌عنوان کادر اجرايی همراهی می‌شوند. تيم از يال شرقی روی قله‌ی پاسوپيک تلاش خواهد کرد و تاکنون تنها گروهی است که برای صعود اين کوه در فصل تابستان آماده می‌شود. بنابراين در مقايسه با برنامه‌ی سال گذشته که روی قله‌ی نان انجام شد، کار جدی‌تری پيش روی کوه‌نوردان استان تهران است."


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
16 تير 90حضور تماشاچيان در هفته‌ی دوم ليگ سنگنوردی استان تهران آزاد است

هفته‌ی دوم ليگ سنگ‌نوردی استان تهران فردا جمعه 17 تيرماه در سالن سنگ‌نوردی باشگاه ورزشی سيپان در خيابان دماوند برگزار می‌شود.
پنجاه و پنج سنگ‌نورد از يازده باشگاه در سه رده‌ی بزرگسالان، جوانان و نوجوانان تنها در رشته‌ی سرطناب با يکديگر رقابت خواهند کرد. به گفته‌ی عضو کادر اجرايی ليگ، بر خلاف مسابقه‌ی هفته‌ی نخست ليگ که در سالن سنگ‌نوردی دانشگاه افسری برگزار شد، حضور تماشاچيان در اين مسابقه آزاد است.

نشانی محل برگزاری مسابقه: سالن سنگ نوردی باشگاه فرهنگی ورزشی سيپان واقع در تهران- خيابان دماوند-ايستگاه پل- خيابان باختر- کوی زرکش- پلاک 7


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
16 تير 90تيم باشگاه کوه‌نوردان آرش سرانجام راهی پاکستان شد

سرانجام پس از ماه‌ها تلاش، يک تيم 6 نفره از اعضای باشگاه کوه‌نوردان آرش ديروز يکشنبه 12 تير تهران را به مقصد اسلام‌آباد پاکستان ترک کردند تا برای ادامه‌ی مسير ناتمام جبهه‌ی جنوب غربی قله‌ی برودپيک تلاش کنند.
آيدين بزرگی، افشين سعدی، رضا يعقوبی، مجتبی جراحی و علی عزيزی با سرپرستی رضا کاظمی اعضای اين تيم هستند. مسير "ايران" در تابستان سال 88 توسط يک تيم 10 نفره از اعضای باشگاه آرش با سرپرستی کيومرث بابازاده تا ارتفاع 7050 متری گشايش شده است. اين درحالی است که کوه‌نوردان با تجربه‌ای چون رامين شجاعی، حسين خوش چشم، سعيد طوسی و اميد صافی در برنامه‌ی امسال حضور ندارند و کيومرث بابازاده نيز با توجه به توصيه‌ی پزشکان در روزهای آخر از همراهی اين تيم بازماند.
بابازاده درباره‌ی وضعيت تيم به خبر قلمرو کوهستانی ايران گفت: "تيم به علت تاخير در روند صدور رواديد، ديرتر از زمان مقرر راهی قراقروم پاکستان شد و دنيس اروبکو، کوه‌نورد مشهور قزاق نيز به عنوان مشاور فنی برنامه نگرانی خود را از اين ديرکرد اعلام کرده است. با اين حال، نيمی از نفرات تيم در برنامه‌ی سال 88 نيز حضور داشتند و شناخت مناسبی از وضعيت مسير دارند که اميدواريم در رسيدن به نتيجه‌ی مطلوب موثر باشد."


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
13 تير 90کوهنوردان کشورمان راهی قله‌های گاشربروم 1 و 2 شدند

يک گروه چهارنفره از کوه‌نوردان کشورمان عصر يکشنبه 12 تير به منظور تلاش روی قله‌های گاشربروم 1 و 2 به ارتفاع 8068 متر و 8035 متر راهی کشور پاکستان شدند.
محمود هاشمی و کورش نگهبان از تهران، ايرج معانی از اردبيل و حسين مقدم از زنجان کوه‌نوردانی بودند که ساعت 8 شب روز يکشنبه 12 خرداد با چهار روز تاخير در صدور رواديد تهران را ترک کردند. گفتنی است، يک تيم سه نفره از کوه‌نوردان تبريزی متشکل از عظيم قيچی‌ساز، عباس زنجبری و مهدی قلی‌پور نيز صبح روز چهارشنبه 8 تير راهی منطقه‌ی قراقروم شده بودند. هدف اين گروه نيز تلاش روی گاشربروم‌ها است. از بين اين نفرات، کورش نگهبان و عباس زنجبری تنها برای صعود گاشربروم 2 تلاش خواهند کرد.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
13 تير 90آخرين مرحله‌ی آماده‌سازی سنگ‌نوردان کشور قبل از حضور در مسابقات قهرمانی جهان

آخرين مرحله‌ی آماده‌سازی تيم ملی سنگ‌نوردی بزرگسالان کشورمان به‌منظور حضور در مسابقات قهرمانی جهان در کشور ايتاليا، در قالب يک اردوی 8 روزه از روز جمعه 10 تير در ورزشگاه انقلاب شهر زنجان آغاز خواهد شد.
به گزارش پايگاه خبری فدراسيون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی، نفرات حاضر در اين اردو از بين نفرات برتر مسابقات انتخابی که در ميانه‌های ارديبهشت گذشته برگزار شد، در دو بخش بانوان و آقايان انتخب شده‌اند. به اين ترتيب در بخش بانوان، الناز رکابی، فرناز اسماعيل‌زاده و سيما سلطانی هر سه از زنجان و نگار ورشوچی از همدان در اردو حضور خواهند داشت و در بخش آقايان، داوود رکابی، محمدصادق يوسف‌يار و محمدحسام باقری از زنجان، اميرحمزه پورشفيع از کرمانشاه، محسن عسکری، غلامعلی برات‌زاده و حميدرضا توزنده‌جانی از خراسان رضوی، محسن شفيعی و محسن محمدنژاد از قزوين و مجتبی خدايی از تهران برای کسب عضويت تيم ملی تلاش می‌کنند.
گفتنی است مسابقات قهرمانی جهان از 24 تير در شهر آرکوی کشور ايتاليا آغاز می‌شود و سنگ‌نوردان کشورمان در رشته‌های سرطناب، بولدرينگ و سرعت رقابت خواهند کرد.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
8 تير 90گزارش صعود در پاتاگونيا در نشست نود و نهم انجمن کوه‌نوردان ايران

نشست نود و نهم انجمن کوه‌نوردان ايران از ساعت 5 تا 8 بعد از ظهر امروز، دوشنبه 6 تير در سالن شهرياران جوان در خيابان استاد نجات‌الهی تهران برگزار می‌شود.
به گزارش پايگاه اينترنتی انجمن، در اين نشست پس از ارايه‌ی اخبار کوه‌نوردی، عباس محمدی در مورد ارتباط دوجانبه‌ی انجمن کوه‌نوردان ايران و کلوپ آلپاين آمريکا و پيشينه‌ی آن مطالبی را بيان می‌کند. سپس عباس ثابتيان رييس انجمن از برنامه‌ی مشترک اعضای انجمن و اعضای کلوپ آلپاين آمريکا که خردادماه امسال در کوه دماوند و منطقه‌ی کوهستانی تخت سليمان انجام شد گزارش خواهد داد.
و اما بخش پايانی اين نشست را گريگوری کراچ (Gregory Crouch) عضو کلوپ آلپاين آمريکا اجرا می‌کند. بر اساس برنامه‌ريزی انجام شده، وی از صعود در منطقه‌ی کوهستانی پاتاگونيا در مرز بين دو کشور آرژانتين و شيلی، گزارشی را همراه با نمايش اسلايد ارايه می‌کند.


بخش خبر قلمرو کوهستانی ايران
6 تير 90آرشيو اخبار بهار 1390

آرشيو اخبار زمستان 1389

آرشيو اخبار پاييز 1389

آرشيو اخبار تابستان 1389

آرشيو اخبار بهار 1389

آرشيو اخبار زمستان 1388

آرشيو اخبار پاييز 1388

آرشيو اخبار تابستان 1388

آرشيو اخبار بهار 1388

آرشيو اخبار زمستان 1387

آرشيو اخبار بهار 1387

آرشيو اخبار زمستان 1386

آرشيو اخبار پاييز 1386

آرشيو اخبار بهار و تابستان 1386

آرشيو اخبار زمستان 1385

آرشيو اخبار پاييز 1385

آرشيو اخبار تابستان 1385

آرشيو اخبار بهار 1385

آرشيو اخبار زمستان 1384

آرشيو اخبار پاييز 1384

آرشيو اخبار خرداد و تابستان 1384

آرشيو اخبار فروردين و ارديبهشت 1384

آرشيو اخبار زمستان 1383

آرشيو اخبار پاييز 1383

آرشيو اخبار بهار و تابستان 1383

آرشيو اخبار زمستان 1382

آرشيو اخبار پاييز 1382

آرشيو اخبار بهار و تابستان 1382

آرشيو اخبار سال 1381

 

استاندارد CSS